Södra Älvsborgs Räddningstjänstförbund

  • Bollebygd
  • Borås
  • Mark
  • Svenljunga
  • Tranemo
  • Ulricehamn
Sök  

Företag

Vi arbetar aktivt för att minska risken för bränder och olyckor i våra sex medlemskommuner. Vårt förebyggande arbete ser ut på många olika sätt och innefattar bland annat tillsyn och tillstånd, samhällsplanering och rådgivning.

Vi har samlat råd och anvisningar till dig som är företagare eller företrädare för en organisation eller myndighet under rubrikerna i vänsterspalten.

Har du frågor är du välkommen att höra av dig till oss på Skydd och samhälle.

Områdestelefon
Öppen vardagar kl. 09.30-16.00
033-17 29 22

Tf områdeschef samt tillsyn och tillstånd enligt LBE, lagen om brandfarliga och explosiva varor
Brandingenjör Andreas Leandersson
033-17 29 11
andreas.leandersson@serf.se

Tillsyn och tillstånd enligt LBE, lagen om brandfarliga och explosiva varor
Brandingenjör Peter Ludvigsson
033-17 29 70
peter.ludvigsson@serf.se

Tillsyn enligt LSO, lagen om skydd mot olyckor
Remisser serveringstillstånd
Brandingenjör Henrik Andersson
033-17 29 30 
henrik.andersson@serf.se

Bygglov och bygganmälan samt sotningsfrågor
Brandingenjör Peder Liljeroth
033-17 29 13
peder.liljeroth@serf.se

Översikts- och detaljplaner
Brandingenjör Joakim Mattsson
033-17 29 10
joakim.mattsson@serf.se

Olycksutredning
Brandingenjör Pontus Studahl
pontus.studahl@serf.se

2015-06-22

Kontakta oss

  • Telefon växel:

    033-17 29 00

  • Epost:

    serf@serf.se

  • I nödsituation:

    ring 112

  • Besöksadress:

    Olovsholmsgatan 12
    506 34 Borås

Kontakt